Holandia i Senegal awansują do fazy pucharowej mundialu

Walka o piłkę w meczu Senegal - Ekwador
29. listopada, 2022, 17:17
Walka o piłkę w meczu Senegal - Ekwador | Fot. AP

Ostatnia kolejka grupy A decydowała o tym, kto przejdzie do fazy pucharowej. Szanse na awans miały Holandia, Senegal i Ekwador. Dwie pierwsze wygrały swoje spotkania i przeszły do następnej fazy turnieju.

Senegal rozgrywał bezpośrednią walkę z Ekwadorem o wyjście z grupy. W końcówce pierwszej połowy Ismaila Sarr wykorzystał rzut karny i wyprowadził Senegal na prowadzenie. W drugiej połowie Ekwador wyrównał w 67 minucie dzięki trafieniu Caicedo, lecz 3 minuty później Koulibaly ustalił wynik na 2:1 i zapewnił Senegalowi awans do fazy pucharowej.

W międzyczasie Holandia podejmowała gospodarza turnieju, drużynę Kataru. Europejczycy nie mieli większych problemów  i pokonali rywali 2:0 po trafieniach Gakpo i Frenkiego de Jonga. Napastnik PSV strzelił gola w trzecim meczu z rzędu na mundialu i dołączył tym samym do Mbappe i Valencii, którzy również na tym turnieju mają na swoim koncie 3 trafienia.

Katar jest pierwszym gospodarzem w historii Mistrzostw Świata, który nie zdobył żadnego punktu w fazie grupowej. Wszystkie mecze przegrali, a ich bilans to 1:7.