BONUS +100% ZA PIERWSZY DEPOZYT
Otrzymać

Oficjalna piosenka Mistrzostw Świata 2022

To już reguła, że każdemu mundialowi towarzyszy nowy hymn. Nie inaczej jest w przypadku tegorocznego turnieju, bo oficjalna piosenka MŚ 2022 ujrzała niedawno światło dzienne i od razu wzbudziła sporo emocji. Na naszej stronie dowiesz się więcej o piosence na mundial 2022. Znajdziesz tu również najświeższe informacje z Mistrzostw Świata w Katarze.

 

Jaki jest oficjalny hymn Mistrzostw Świata?

Oficjalny hymn Mistrzostw Świata 2022 zadebiutował 1 kwietnia 2022 roku i to na żywo, podczas losowania fazy grupowej MŚ. Piosenka nosi tytuł „Hayya Hayya", co w bezpośrednim tłumaczeniu z języka arabskiego na polski oznacza „Żwawiej, Żwawiej”. Oficjalny angielski tytuł brzmi jednak „Better Together”. Za utworem stoi międzynarodowe trio artystów: Trinidad Cardona z USA, Aisha z Kataru i Davido z Nigerii. „Hayya Hayya” to interesująca mieszanka różnych gatunków muzycznych, bo w utworze znajdziemy muzykę arabską, afrobeat, elementy R&B i reggae. To pierwszy oficjalny materiał w zakresie muzyki Mistrzostw Świata w Katarze, ale jak zapowiedziała FIFA – nie ostatni.

 

Top 5 najlepszych piosenek Mistrzostw Świata FIFA

Historia tworzenia oficjalnych piosenek na turniej Mistrzostw Świata w piłce nożnej sięga lat 60. XX wieku. Od tamtej pory światło dzienne ujrzało wiele utworów, które stały się komercyjnymi hitami. Oto 5 najlepszych z nich.

„Wavin' Flag” – K'naan

Piosenka, która zapadła w pamięć wszystkim fanom piłki nożnej. Utwór został wydany przed MŚ w Republice Południowej Afryki w 2010 roku, a dziś uważany jest za prawdziwe muzyczne arcydzieło.

„We Are One (Ole Ola)” – Pitbull

Oficjalny utwór Mistrzostw Świata w Brazylii w 2014 roku. Piosenka w wykonaniu Pitbulla z udziałem Jennifer Lopez oraz Claudi Leitte świetnie podkreślała brazylijską kulturę i pokazywała, że piłka nożna jednoczy świat.

„Waka Waka” – Shakira

Piosenka Shakiry była oficjalną piosenką pierwszych w historii Mistrzostw Świata organizowanych przez kraj z Afryki, czyli MŚ 2010 w RPA. Utwór znakomicie podkreślał kulturę Republiki Południowej Afryki i jest popularny po dziś dzień.

„La Copa de la Vida” – Ricky Martin

Oficjalna piosenka Mistrzostw Świata 1998 we Francji i follow up do wydanego rok wcześniej przez Rickiego Martina „Livin' La Vida Loca”. Utwór nadal budzi wiele emocji.

„Gloryland” – Daryl Hall and Sounds of Blackness

Piosenka stworzona na potrzeby MŚ w USA w 1994 roku. Utwór co prawda nie był wesoły i skoczny, ale za to bardzo chwytliwy i niósł w sobie ducha amerykańskiego społeczeństwa.

 

Od kiedy Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej mają swoje hymny?

Pierwsza oficjalna piosenka Mistrzostw Świata pojawiła się w 1962 roku, kiedy to gospodarzem turnieju było Chile. Ówczesnym oficjalnym utworem mistrzostw było „El Rock del Mundial” zespołu Los Ramblers. Od tamtego momentu oficjalny hymn stał się nieodłącznym elementem MŚ, a FIFA zaczęła praktykować przygotowywanie co cztery lata nowej tematycznej piosenki dedykowanej danemu turniejowi.

FIFA decyduje się na taki ruch ze względu na to, że mundial to nie tylko ogromne wydarzenie piłkarskie, ale też kulturowe. Organizacja próbuje tym samym łączyć ludzi na całym świecie poprzez pasję do piłki nożnej i muzyki, a także stara się sprawić, by turniej zapadał w pamięć i rodził u kibiców wspaniałe wspomnienia z nim związane.

Autor
Miłosz Wasiak - Redaktor portalu mistrzostwaswiata.pl
Redaktor portalu mistrzostwaswiata.pl
Cześć, mam na imię Miłosz i jestem wielkim fanem sportu. Głównie interesuję się piłką nożną, o której piszę różne artykuły. Najczęściej oglądam Premier League, a moja ulubiona angielska drużyna to West Ham United.
Ocena artykułu
4/5
1 głos