BONUS +100% ZA PIERWSZY DEPOZYT
Otrzymać

Stadiony MŚ 2022

Mecze Mistrzostwa Świata 2022 odbędą się na ośmiu stadionach, które zostały zaprojektowane i zbudowane specjalnie na to wydarzenie. Stadiony na mundial 2022 to zatem innowacyjne obiekty, które tej zimy czeka test generalny. W tej sekcji dowiesz się najważniejszych informacji na temat Mistrzostw Świata 2022 i stadionów, na których odbędzie się turniej.

Stadiony MŚ 2022 - poznaj osiem stadionów w siedmiu miastach na których odbędą się Mistrzostwa Świata w Katarze.

MiastoStadionPojemność
Al KhorAl Bayt Stadium60 000
LusajlLusail Stadium80 000
DohaStadium 97440 000
DohaAl Thumana Stadium40 000
DohaEducation City Stadium45 350
Al RayyanAhmad Bin Ali Stadium44 740
DohaKhalifa International Stadium40 000
Al WakrahAl Janoub Stadium40 000

Turniej rozpocznie się 20 listopada 2022, wielki finał 18 grudnia 2022 roku w Lusajl.

 

Zasady obowiązujące na stadionach w Katarze 2022

Mundial 2022 w Katarze to pierwszy w historii turniej odbywający się w kraju muzułmańskim, zatem kibicie muszą liczyć się z dużymi restrykcjami co do zachowania, ubioru i przede wszystkim spożycia alkoholu.

Picie alkoholu w miejscach publicznych w Katarze jest co prawda surowo zabronione i wiąże się nawet z karą pozbawienia wolności do trzech lat, to jednak na czas mundialu 2022 stadiony będą miały dla kibiców w swojej ofercie piwo. Alkohol w kompleksach stadionowych będzie dostępny jednak tylko i wyłącznie przed meczem i po jego zakończeniu. Piwo nie będzie serwowane podczas trwania spotkania, a spożywanie go na własną rękę może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Piwa będzie można się napić codziennie po godzinie 18:30 w strefie kibica w Al Bidda Park w Corniche.

Palenie papierosów w Katarze jest legalne, jednak w miejscach publicznych takich jak stadiony na mundialu 2022 jest surowo zabronione. Kibicom przybywającym na stadion zaleca się skromny ubiór z zakrytymi ramionami i unikanie krótkich spódniczek. Szorty i bluzki bez rękawów nie są zalecane. Na stadionach należy powstrzymywać się od przekleństw i lubieżnych gestów, bo pocałunki zarówno te homoseksualne, jak i heteroseksualne grożą grzywnami, deportacją, a nawet więzieniem. Wybierając się na stadion, warto też pamiętać o zabraniu karty Hayya.

 

Na jakich stadionach odbędzie się półfinał i finał?

Kluczowe spotkania turnieju odbędą się na dwóch największych stadionach Mistrzostw Świata 2022 w Katarze: Al Bayt Stadium i Lusail Stadium.

Al Bayt Stadium

Stadion Al Bayt Stadium w Al-Chaur to drugi co do wielkości na mundialu stadion. Obiekt może pomieścić do 60 000 kibiców i będzie gościł jeden z półfinałów Mistrzostw Świata. To najbardziej oddalony na MŚ 2022 stadion od centrum Doha, bo znajduje się aż 50 km na północ od stolicy Kataru. Jednak dojazd do stadionu ze stacji metra Lusail QNB zajmuje zaledwie 25 minut.

Lusail Stadium

Jeden z półfinałów i finał Mistrzostw Świata odbędzie się na stadionie Lusail Stadium w Lusail City, czyli największym stadionie w Katarze, który pomieści 80 000 osób i wyróżnia się spektakularną złotą konstrukcją. To jeden z najłatwiej dostępnych obiektów, bo usytuowany jest 20 km na południe od centrum Doha. W okolicy znajduje się nowo otwarte centrum handlowe Place Vendome i ikoniczny budynek Katara Towers.

Autor
Miłosz Wasiak - Redaktor portalu mistrzostwaswiata.pl
Redaktor portalu mistrzostwaswiata.pl
Cześć, mam na imię Miłosz i jestem wielkim fanem sportu. Głównie interesuję się piłką nożną, o której piszę różne artykuły. Najczęściej oglądam Premier League, a moja ulubiona angielska drużyna to West Ham United.
Ocena artykułu
4/5
1 głos
FAQ. Często Zadawane Pytania