BONUS +100% ZA PIERWSZY DEPOZYT
Otrzymać

Poznaj wszystkie grupy na Euro 2024

Po eliminacjach Euro 2024, które odbyły się w zeszłym roku, znamy już prawie wszystkie drużyny, które będą ze sobą rywalizować od 14 czerwca 2024 roku. Na początku grudnia 2023 roku odbyło się również losowanie, dzięki któremu drużyny zostały posegregowane na grupy. Poniżej przedstawiamy wszystkie grupy oraz drużyny.

Euro 2024 - grupy

Grupa A

Grupa B

Grupa C

Grupa D

Grupa E

Grupa F

Niemcy

Szkocja

Węgry

Szwajcaria

Hiszpania

Chorwacja

Włochy

Albania

Słowenia

Dania

Serbia

Anglia

Zwycięzca ścieżki A

Austria

Francja

Holandia

Zwycięzca ścieżki B

Belgia

Słowacja

Rumunia

Zwycięzca ścieżki C

Turcja

Portugalia

Czechy

 • 1

  Grupa A

  Mistrzostwa Europy zostaną otwarte meczem inauguracyjnym, w którym wezmą udział drużyna Niemiec, czyli gospodarzy, oraz Szkocji. Typy na wygraną Niemiec są dość wysokie, chociaż sama drużyna nie jest ostatnio uważana za mocną. Bardziej interesującą drużyną jest jednak Szwajcaria, która zazwyczaj prezentuje się dość średnio, ale potrafi nieźle zaskoczyć i wyeliminować drużyny, które są często uważane za pewne, jak Francję. Ostatnią drużyną w grupie A są Węgry.

 • 2

  Grupa B

  W turniejach piłkarskich zawsze można wyróżnić grupę, którą określa się jako grupę „śmierci”. To właśnie w niej spotykają się utalentowane i pełne sukcesów drużyny piłkarskie. Hiszpania wygrała Mistrzostwa Europy już 2 razy i prawie zawsze uplasowuje się wysoko w rankingu. Włochy są aktualnym Mistrzem Europy i aż czterokrotnie zdobyli tytuł Mistrza Świata. Dużo można też powiedzieć o Chorwacji. W grupie występuje też Albania, która może jeszcze wszystkich zaskoczyć.

 • 3

  Grupa C

  W grupie C bez dwóch zdań faworytem jest Anglia. Typerzy spodziewają się, że akurat angielska drużyna nie będzie miała zbyt dużego problemu, aby dostać się do 1/8 turnieju. O drugie miejsce w tabeli będą walczyć Dania, Słowenia oraz Serbia, z czego, bazując na przewidywaniach, Dania ma najwięcej szansy na to, aby wyjść z grupy.

 • 4

  Grupa D

  Grupa D jest pierwszą grupą, gdzie nie znamy jeszcze wszystkich drużyn. Bardzo możliwe, że to właśnie do tej grupy Euro 2024 dołączy Polska, ponieważ będzie rywalizowała pod koniec marca o to miejsce razem z Estonią, Walią i Finlandią. Jeśli polskiej drużynie się uda, to będzie uczestniczyła w pierwszym meczu tej grupy, a razem z nią na stadionie stanie Holandia, która jest bardzo mocnym przeciwnikiem i ma bardzo duże szanse na wyjście z grupy, zaraz po Francji, która również należy do grupy D. Za najsłabsze ogniwo można w tym wypadku uznać Austrię, która nie ma ostatnio na koncie spektakularnych zwycięstw.

 • 5

  Grupa E

  Jest to kolejna Euro 2024 grupa, w której brakuje jeszcze jednej drużyny, a miejsce to może zapełnić Islandia, Izrael, Ukraina lub Bośnia i Hercegowina. Pełen skład poznamy dopiero pod koniec marca. Jeśli chodzi o drużyny, które mają zapewnione miejsce w grupie E, to Rumunia, Słowacja oraz Belgia. Rumunia często pokazuje, co potrafi, więc ze zniecierpliwieniem czekamy na mecze, w których weźmie udział. Belgia oraz Słowacja grają bardzo nierówno, więc jest to jedna z tych grup, gdzie naprawdę wszystko może się wydarzyć.

 • 6

  Grupa F

  Do grupy F ma dołączyć jeszcze jedna drużyna, a dokładnie zwycięzca meczy barażowych. Rozegrają się one pod koniec marca pomiędzy Grecją, Kazachstanem, Gruzją i Luksemburgiem. Drużyna, która wygra, zmierzy się w pierwszym meczu tej grupy z Turcją, która potrafi być naprawdę groźnym przeciwnikiem. Faworytem grupy F jest jednak Portugalia. Wiemy, że będą to ostatnie Mistrzostwa Cristiano Ronaldo, więc z pewnością da z siebie wszystko i będzie celował wyłącznie w wygraną. Ostatnim członkiem grupy są Czechy.

Ile drużyn awansuje z grupy na Euro 2024?

W fazie grupowej wielbiciele piłki nożnej będą mogli kibicować aż 24 drużynom, chociaż na ten moment znamy tylko 21 z nich. Tylko 16 z nich może przejść dalej, czyli do 1/8 finału. Miejsca mają zapewnione przede wszystkim dwie drużyny z każdej grupy, co daje 12 drużyn. Dodatkowo do kolejnego etapu turnieju dołączą 4 najlepsze drużyny, które wylądowały na trzecich miejscach w tabeli.

Która grupa Mistrzostw Europy to grupa „śmierci”?

Za grupę „śmierci” tym razem uważa się grupę B. Nic dziwnego, ponieważ znajdziemy w niej wielokrotnego mistrza oraz wicemistrza Hiszpanię, oraz nie gorsze pod względem sukcesów piłkarskich Włochy. Możemy się spodziewać, że rozgrywki w tej grupie będą bardzo emocjonujące również z tego względu, że wylądowała w niej drużyna Chorwacji. Spodziewamy się, że Albania całkiem szybko odpadnie z turnieju, a pozostałe 3 drużyny będą zaciekle walczyć o wyjście z grupy.

Czy Polska ma szansę wyjść z grupy Euro 2024

W zbliżającym się turnieju Euro 2024 rola Polski jeszcze nie jest do końca znana. Niestety nie jesteśmy jeszcze pewni, czy w ogóle pojawimy się w fazie grupowej Euro 2024, ponieważ nie odbyły się jeszcze mecze barażowe, które są przewidziane na koniec marca. Trzeba jednak przyznać, że szansa na dostanie się do fazy grupowej jest całkiem spora - pierwszy mecz zostanie rozegrany z Estonią, która ostatnio prezentuje się dość słabo.

Następnie przeciwnikiem Polski będzie Finlandia lub Walia. W obu przypadkach typerzy typują Polskę, więc jeśli wszystko pójdzie dobrze, 16 czerwca 2024 roku o godzinie 15:00 Polska stanie oko w oko z drużyną Holandii. Trzeba przyznać, że Holandia ma przewagę nad Polską i to właśnie tę drużynę typują typerzy, jako zwycięską. W całej historii meczów pomiędzy Polską a Holandią tylko 3 z nich zostały wygrane przez Polskę, a aż 9 przez Holandię. Jednak trzeba pamiętać, że aż 7 meczów skończyło się remisem, więc biało-czerwona drużyna jak najbardziej ma szansę.

O wiele lepiej wyglądają jednak szanse zwycięstwa w meczu z kolejnym przeciwnikiem, czyli z Austrią. Pomimo że obecnie Austria jest w całkiem dobrej formie, to jednak statystyki nie kłamią: aż 5 spotkań z Polską zakończyło się porażką Austrii, a 2 remisem. Tylko 3 mecze zakończyły się wygraną Austrii.

Polska drużyna piłkarska może obawiać się ostatniego przeciwnika z grupy D, jakim będzie Francja. W pamięci kibiców może wciąż być mecz rozgrywany na Mistrzostwach Świata, podczas którego Francja wyeliminowała Polskę z turnieju. Dodatkowo aż 6 ostatnich spotkań z drużyną francuską zakończyła się przegraną Polski, a tylko 3 razy polska drużyna świętowałą zwycięstwo. Typerzy obstawiają Francję, jako drużynę, która na pewno wyjdzie z grupy, ale jak to się potoczy, zobaczymy dopiero w czerwcu.

Grupy na Euro 2024 – terminarz

Aby poznać kompletny skład wszystkich grup na Euro 2024, to należy poczekać do końca marca. Półfinały barażów odbędą się 21 marca, a finały 26 marca, więc już wkrótce będziemy wiedzieli, czy Polska dołączy do grupy D, a także dowiemy się, jakie drużyny zapełnią puste miejsca w grupach E oraz F.

Mecze Euro 2024 odbędą się w Niemczech w 10 różnych miastach i na 10 różnych stadionach. Inauguracja rozpoczęcia turnieju odbędzie się w Monachium na stadionie Allianz Arena i rozpocznie się 14 czerwca 2024 roku o godzinie 21:00. W pierwszym meczu wystąpi drużyna gospodarzy oraz Szkocja. Ostatni mecz odbędzie się w Berlinie na Stadionie Olimpijskim 14 lipca 2024 roku o godzinie 21:00.

Autor
Miłosz Wasiak - Redaktor portalu mistrzostwaswiata.pl
Redaktor portalu mistrzostwaswiata.pl
Cześć, mam na imię Miłosz i jestem wielkim fanem sportu. Głównie interesuję się piłką nożną, o której piszę różne artykuły. Najczęściej oglądam Premier League, a moja ulubiona angielska drużyna to West Ham United.
Ocena artykułu
4/5
1 głos